Trzciana 140,
36-071 Trzciana

Telefon: 17 85 14 095

2018.10.14: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

 

IMG 1048

Już po raz XXXIV w Jubileuszowym - 100 roku od odzyskania w 2018 r. przez Polskę Niepodległości - Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego skupił miłośników i znawców kultury ludowej, folkloru z całego kraju, działaczy kultury i mieszkańców Trzciany i sołectw gminy Świlcza oraz mieszkańców Rzeszowa wokół jednej idei – pielęgnowania i kultywowania pięknego dziedzictwa, jakim jest kultura ludowa i dzielenie się bogactwem ludowej tradycji, tańca, muzyki, śpiewu, strojów i języka. Był to czas (13-14.X.2018) radosnego świętowania i niezwykłych wspomnień, podsumowań dotychczasowych edycji, bogatej historii tego wydarzenia i osób z nim związanych.

Śpiewanie i granie – to uciecha świata...

Barwne ludowe stroje, bogate instrumentarium, perełki polskich tańców ludowych, melodii i przyśpiewek wykonane z „werwą, żarem i kochaniem” nagradzane owacjami na stojąco –to atmosfera dwudniowego tanecznego przeglądu „Tańce dla Niepodległej”. Odbywał się on w Gminnym Centrum Kultury Sportu i Rekreacji Gminy Świlcza z siedzibą w Trzcianie k/ Rzeszowa w nowo odremontowanym i zmodernizowanym, pachnącym świeżością i farbą, zadziwiającym estetyką, nowoczesnością wnętrz i wyposażenia., którego długoletnim, kreatywnym dyrektorem jest Adam Majka. W obecności organizatorów, Dyrektora i kadry instruktorskiej WDK w Rzeszowie oraz GCKSiR tudzież samorządowców - na czele z Wójtem i Wicewójtem Gminy, radnymi i dyrektorami jednostek samorządowych, przedstawicielami gminnego świata kultury(obecny był np. chór mieszany „Gama” ze Świlczy) i społeczności lokalnej nastąpiło uroczyste otwarcie Konkursu. Po raz kolejny niezastąpionym konferansjerem, w sposób precyzyjny, dowcipny i rzeczowy prowadzącym „dwudniowy maraton taneczny” był Czesław Drąg, dziś już emerytowany instruktor WDK. (...)

Uczestnicy Konkursu 

Chętnych, corocznie, do udziału w Konkursie jest zawsze więcej niż możliwości lokalowe, artystyczne i finansowe organizatorów. W br. było to 326 członków z 18 zespołów, w tym 4 dziecięce występujące poza Konkursem i 18 par tanecznych. (...) Były to następujące zespoły:

Województwo dolnośląskie: Zespół Górali Czadeckich „Pojana” z Piławy Dolnej.

  

Województwo małopolskie: "Echo Jaworza” Zespół Regionalny z Ptaszkowej, „Górale Łąccy” Zespół Regionalny z Łącka, „Dolina Dunajca” Regionalny Zespół Pieśni i Tańca z Nowego Sącza, Zespół Regionalny „Przyszowianie” z Przyszowa pow. Limanowa, Zespół Regionalny „Jakubkowie” z Łosiny Dolnej. Ponadto cztery grupy dziecięce: Zespół Ludowy „Mali Radłowianie” - Radłów, Zespół Regionalny „Małe Niskowioki” z Niskowa, Zespół „Mali Holni” – Sierockie, Zespół Regionalny ”Zbyrcocek” z Juszczyna.
 
Województwo mazowieckie: „Zakukała Kukułecka” z Gałek Rusinowskich.
 
Województwo śląskie„Zespół Regionalny z Koniakowa.
 
Województwo świętokrzyskieZespół Pieśni i Tańca „Gnieździska” z Łopuszna, Zespół Pieśni i Tańca” Leśnianie” z Bodzentyna, Zespół Pieśni Tańca „Furmani” – gm. Bodzentyn, Zespół Pieśni i Tańca „Sorbin”.
 
Województwo podkarpackieGrupa Obrzędowa im. M.J. Dziedziców z Trzciany, Zespół Folklorystyczny „Folusz” z Giedlarowej, Zespół Pieśni i Tańca „Kamień” z Kamienia, Zespół Regionalny „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego. 

(...)

Człowiek żyje prawdziwym ludzkim życiem dzięki – kulturze”... J.P.II.

Prezentacje konkursowe dorosłych odbywały się w dwóch kategoriach artystycznych: autentycznych grup i zespołów oraz par tanecznych. Zespoły wykonywały tańce ludowe właściwe dla danego regionu: oberki, polki, walczyki, sztajerki, tramle, krzyżaki, chodzone itd. Konkurs niezmiennie od lat gromadzi miłośników folkloru, głównie tancerzy, lecz także muzykantów i śpiewaków, którzy prezentują rodzime formy taneczne charakterystyczne dla danego regionu, m.in. Podkarpacia (polka w lewo, polka drąg, tramla, cebula, lasowiak, krzyżak, jacok i wiele innych).Cały ciąg przesłuchań mienił się kolorami strojów i brzmieniem muzyki ludowej. Radość i pozytywne nastroje podsycały tradycyjne tańce,, dowcipne przyśpiewki, okrzyki i przekomarzania. pieśni ludowe o kochaniu i miłości, ale także ciężkiej pracy na roli. A wszystko to wyrastało ze szczerej miłości każdego do tego „miejsca na Ziemi”, któremu na imię – Polska. Konkurs skupiał uczestników z całej Polski, którzy z zamiłowaniem i pasją przedstawiają folklor taneczny swojego regionu.. Główna ideą Konkursu jest ukazywanie i zachowanie tradycyjnego tańca ludowego w jak najbardziej autentycznej formie. Konkurs zaczął się w Trzcianie, zakończył na deskach sali widowiskowej WDK w Rzeszowie przy szczelnie wypełnionej sali widzami, miłośnikami tradycji i kultury ludowej. (...)

Co cesarskiego – cesarzowi – co boskiego – BOGU!

W niedzielę 14.X kolorowy korowód złożony z tancerzy, śpiewaków, kapel ludowych, wszystkich zespołów uczestniczących w Konkursie przeszedł o poranku przez centrum wsi - chodnikiem do Kościoła Parafialnego pw. Św. Wawrzyńca i Matki Bożej Niepokalanej w Trzcianie, by uczestniczyć we Mszy św. To już kilkuletnia tradycja. Świątynia z trudem mieści licznie zgromadzonych, wtedy, parafian i gości- uczestników OKTTL. Zawsze mile witani przez ks. proboszcza dr. Janusza Winiarskiego w kościele - uczestniczą we Mszy św. i modlitwie „za Ojczyznę i pokój na świecie”. Celebransami nabożeństwa byli ks. Proboszcz i ks. wikariusz Damian Jacek. Oprawa liturgiczna nabożeństwa, czytania i śpiewy wiernych, i pieśni kościelne, góralskie, rozbrzmiewały, jak zwykle przy tej okazji donośnie. Zapewnił ją zespół debiutujący w tegorocznym Konkursie ”Przyszowianie” z Przyszowa – woj, małopolskie (okazało się później – laureaci Grand Prix). Nawet czytania mszalne 28 niedzieli zwykłej – z „Księgi mądrości” – „Mądrość to skarb najcenniejszy” korespondowały z sytuacją wyjątkową. Nastrój modlitewny Liturgii uwydatniła serdeczna homilia ks. Proboszcza, który mówił m.in. – (...) „sercem kultury jest religia, a muzyka ma wyrażać świętość, serdeczne „Bóg zapłać” za coroczną u nas obecność, uświetnianie nabożeństw, za tchnienie i powiew „polszczyzny i kultury ludowej – tak nam bliskiej”! Na tę mszę św. przychodzą gremialnie parafianie, by Was drodzy Goście powitać, posłuchać, połączyć się modlitewnie, podziękować i zaprosić: do zobaczenia.. za rok! (...)

Jakże uroczysta była to chwila, gdy zespoły wspólnie z parafianami wykonują śpiewy tak, by pasowały do czytań mszalnych i do tematyki kazania. To jest „wesoły” katolicyzm w najlepszym wdaniu.

– Po uroczystości kościelnej zespoły wyjechały do Rzeszowa, na Koncert galowy, połączony z odczytaniem werdyktu Komisji Konkursowej o wynikach artystycznych rywalizacji. Koncert finałowy wyniki konkursowych przesłuchań, nagrody i wyróżnienia i rozdanie nagród odbyło się w Rzeszowie, w sali widowiskowej WDK.

Na zakończenie wypada wspomnieć o zbliżającej się (18.X) 40. rocznicy wyboru Papieża – Polaka na Stolicę Piotrową. Niech jego słowa będą przekazem na przyszłość.

Przekozoł nom papiż, kiejsi swoje myśli, ze ni ma narodu bez łojców tradycji. Z pradziada na dziada, a z łojców na dzieci, Niek „ludowo” nuta daleko w świat leci.!

(...) 

Fragment artykułu Pani Zofii Dziedzic - redaktorki Kwartalnika Kulturalnego "Trzcionka"
Zdjęcia: Kacper Czech

_____________________________________________ 

Zapraszamy do galerii zdjęć...

IMG_0936.JPGIMG_0937.JPGIMG_0938.JPGIMG_0939.JPGIMG_0940.JPGIMG_0941.JPGIMG_0942.JPGIMG_0943.JPGIMG_0944.JPGIMG_0945.JPGIMG_0946.JPGIMG_0948.JPGIMG_0949.JPGIMG_0950.JPGIMG_0954.JPGIMG_0959.JPGIMG_0960.JPGIMG_0961.JPGIMG_0962.JPGIMG_0964.JPGIMG_0965.JPGIMG_0966.JPGIMG_0967.JPGIMG_0968.JPGIMG_0969.JPGIMG_0970.JPGIMG_0972.JPGIMG_0973.JPGIMG_0974.JPGIMG_0975.JPGIMG_0976.JPGIMG_0979.JPGIMG_0980.JPGIMG_0982.JPGIMG_0983.JPGIMG_0985.JPGIMG_0986.JPGIMG_0988.JPGIMG_0989.JPGIMG_0996.JPGIMG_1001.JPGIMG_1003.JPGIMG_1004.JPGIMG_1006.JPGIMG_1007.JPGIMG_1008.JPGIMG_1009.JPGIMG_1010.JPGIMG_1011.JPGIMG_1012.JPGIMG_1013.JPGIMG_1014.JPGIMG_1015.JPGIMG_1016.JPGIMG_1017.JPGIMG_1018.JPGIMG_1019.JPGIMG_1020.JPGIMG_1021.JPGIMG_1022.JPGIMG_1023.JPGIMG_1026.JPGIMG_1028.JPGIMG_1031.JPGIMG_1033.JPGIMG_1038.JPGIMG_1045.JPGIMG_1046.JPGIMG_1047.JPGIMG_1048.JPGIMG_1051.JPGIMG_1053.JPGIMG_1054.JPGIMG_1055.JPGIMG_1058.JPGIMG_1060.JPGIMG_1061.JPGIMG_1063.JPGIMG_1064.JPGIMG_1069.JPGIMG_1071.JPGIMG_1075.JPGIMG_1077.JPGIMG_1079.JPGIMG_1080.JPG