Dzięki inicjatywie Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE i staraniom Parafii katedralnej NSPJ w Rzeszowie, nakładem Wydawnictwa ARS SONORA ukazała się płyta CD prezentująca walory brzmieniowe organów rzeszowskiej katedry. Jest to pierwsze wydawnictwo fonograficzne po ponad 30 latach od wybudowania instrumentu w rzeszowskim kościele katedralnym.
Walory brzmienia katedralnych organów prezentuje Marek Stefański, ceniony wirtuoz organów, pedagog, pomysłodawca i dyrektor Podkarpackiego Festiwalu Organowego.
Na płycie zarejestrowano utwory kompozytorów europejskiej klasyki organowej począwszy od XVII do XX wieku: Jeremiaha Clarka, Dietricha Buxtehudego, Johanna Sebastiana Bacha, Josefa Gabriela Rheinbergera, Feliksa Nowowiejskiego oraz Mieczysława Surzyńskiego. Muzyka mieni się wielością i różnorodnością barw brzmienia organów, od najbardziej delikatnych i subtelnych, po potężne, fanfarowe, pełne uroczystego dostojeństw i powagi. W niektórych utworach słuchacz rozpozna motywy znanych pieśni sakralnych, które opracowane przez mistrzów kompozytorskich w artystyczne formy, ukazują swoje najpiękniejsze oblicze.
Wydawnictwu towarzyszy pełna pięknych zdjęć, w której znajdziemy teksty gospodarza katedry księdza Krzysztofa Gołąbka oraz Marka Stefańskiego, mówiące o znaczeniu sztuki animowanej przez muzykę organową w tej jedynej w swoim rodzaju, o nowoczesnej architekturze i wystroju katedrze.
– Chociaż jest to słowo do promocji dzieła artystycznego jakim są organy rzeszowskiej katedry, to nie sposób nie wspomnieć o kontekście ich powstania, odbywających się wydarzeniach towarzyszących oraz o prowadzonej na bieżąco działalności religijnej, kulturalnej i społecznej – napisał we wstępie proboszcz katedry ks. Krzysztof Gołąbek. Znajdziemy tu także osobistą refleksję autora nagrania, który mówi następująco:
– Doskonale pamiętam emocje, które, jako młodzieńcowi towarzyszyły mi w czasie powstawania instrumentu, pierwszego tych rozmiarów i tej jakości w moim rodzinnym mieście, do tego w monumentalnej i nowoczesnej w swojej architekturze świątyni. Nic więc dziwnego, że od razu instrument tu pomieszczony zyskał swoje koncertowe przeznaczenie.
Warto sięgnąć po tę płytę, aby doświadczyć nie tylko piękna muzyki, lecz także cieszyć się osobliwościami brzmienia organów, na których od trzech dekad koncertują z powodzeniem muzycy z całego świata. Płytę można nabyć bezpośrednio w Parafii Katedralnej w Rzeszowie lub w wersji elektronicznej na www.empik.com i www.dobreplyty.pl
Źródło: www.arsproarte.pl
Marek Stefański – Organy Katedry Rzeszowskiej
Indeks:
- J. Clarke (1674-1707) Suite of Ayres for the Theatre (opr. C. Steele-Perkins)
- D. Buxtehude (1637-1707) Toccata in d BuxWV 155
- J.S. Bach (1685-1750) Vater unser im Himmelreich BWV 245/5 (opr. M. Stefański)
- J.S. Bach Schmücke dich, o liebe Seele BWV 654
- J.S. Bach Aria na strunie G z III Suity orkiestrowej D-dur BWV 1068 (opr. M. Stefański)
- J.S. Bach Pièce d'Orgue G-dur BWV 572
- J.G. Rheinberger (1839-1901) Vater unser op. 157 (opr. M. Stefański)
- J.G. Rheinberger Ave Maria op. 157 (opr. M. Stefański)
- F. Nowowiejski (1877-1946) Preludio festivo z Symfonii g-moll op. 45 nr 2
- M. Surzyński (1866-1924) Improwizacje op. 38 na temat polskiej pieśni kościelnej „Święty Boże”
Realizacja nagrania: Jakub Garbacz, Przemysław Kunda
Tłumaczenia: Ian Gadd
Redakcja: Piotr Papla
Zdjęcia: Joanna Prasoł, Konrad Mika
Projekt graficzny: MB Grafikuje Małgorzata Biel
Przygotowanie organów: Wiesław Siewierski
Nagrania dokonano w Katedrze NSPJ w Rzeszowie w lipcu 2019 r.
Marek Stefański – wirtuoz organów, pedagog i animator życia muzycznego. Należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej. Urodzony w roku 1969 w Rzeszowie, ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994 dyplom z wyróżnieniem. Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista-solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem Organum tournée koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. I nagroda w ramach European Forum d’Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzycznych.
W roku 1996 otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej. Funkcję tę pełnił etatowo do roku 2007. Grą organową uświetniał tam znaczące dla Krakowa wydarzenia: wizytę Królowej Elżbiety II, Papieża Jana Pawła II, Prezydentów Niemiec, Włoch, Słowacji i Węgier, uroczystości pogrzebowe Czesława Miłosza, Marka Grechuty, Piotra Skrzyneckiego, wojewody małopolskiego Tadeusza Piekarza oraz przy okazji innych okoliczności o doniosłym dla Miasta znaczeniu.
Od roku 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku adiunkta. W roku 2007 obronił w macierzystej uczelni przewód doktorski poświęcony stylom improwizacji w muzyce organowej od XVIII do XX wieku. W roku 2013, na podstawie rozprawy naukowej oraz monografii płytowej poświęconych muzyce organowej kompozytorów krakowskich II połowy XX wieku, uzyskał w Akademii Muzycznej w Krakowie tytuł doktora habilitowanego. Marek Stefański wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych zagranicznych organistów. Jest zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Jego udziałem stały się prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów oraz polskie prawykonania dzieł kompozytorów francuskich, które następnie zarejestrowane zostały jako nagrania archiwalne.
Dokonał także licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych, jak również nagrań płytowych dla polskich wytwórni fonograficznych DUX, Musicon, Ars Sonora, Fanfara oraz moskiewskiej Art Bene. Po uzyskaniu nominacji do nagrody muzycznej Fryderyk w roku 2006 został członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej. Obok solistycznej działalności koncertowej współpracuje z licznymi zespołami chóralnymi oraz wybitnymi wokalistami i instrumentalistami.
W latach 2010/2011 wspólnie z Radio Kraków realizował cykl audycji „Antologia Organów Krakowa”. Wraz z Radiem Rzeszów prezentował na antenie radiowej brzmienie wartościowych organów Podkarpacia.
W maju 2016, jako jedyny Europejczyk, reprezentował Stary Kontynent podczas Festiwalu „5 continents – 5 organists” w Seulu w Korei Południowej. Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych w Polsce, Niemczech, Luksemburgu i Rosji.
Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Podkarpackiego Festiwalu Organowego oraz Wiosennych Dni z Muzyką Organową w bazylice Jezuitów w Krakowie, pomysłodawcą i współautorem cyklu rozmów „Ukryte sacrum” prezentowanego na antenie Radia Kraków od września 2017 roku.
Od 2017 sprawuje funkcję Wiceprezesa Zarządu Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE (www.arsproarte.pl).
W 2019 roku nakładem Wydawnictwa PETRUS ukazała się książka „Organy na krańcach świata – Marek Stefański w rozmowie z Mateuszem Borkowskim”, która została uhonorowana Krakowską Książką Miesiąca. Jest twórcą powieści biograficznej „Dziedzictwo”, o prof. Bronisławie Rutkowskim – twórcy polskiej szkoły organowej.