2020.03.14: Komunikat Kurii

Komunikat Kurii

I. W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną oraz wprowadzonymi obostrzeniami przez władze państwowe Biskup Rzeszowski postanowił co następuje:

Do końca marca zostają odwołane wszystkie zaplanowane wizytacje parafialne prowadzone przez obydwu księży biskupów.
Rekolekcje parafialne należy ograniczyć do nauk głoszonych podczas odprawianych Mszy św. i nabożeństw wielkopostnych.
Ze względów bezpieczeństwa, świeckich szafarzy Komunii św. w ich posłudze chorym mają zastąpić kapłani.
Należy zrezygnować z napełniania kropielnic wodą święconą, ale ze względu na jej wartość duchową prosimy zachęcić wiernych, żeby przynieśli wodę do poświęcenia, której następnie będą mogli używać.

II. W związku z podanymi przez środki społecznego przekazu informacjami o wprowadzeniu przez Rząd RP ograniczenia liczby uczestników zgromadzeń, także religijnych, do 50 osób, Kuria Diecezjalna wyjaśnia co następuje:

Z opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia tekstu rozporządzenia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (które ukazało się w Dzienniku Ustaw dopiero w sobotę, 14 marca br. po godz. 6 rano) wynika, że władze państwowe wprowadziły jednak ograniczenie liczby uczestników nabożeństw do 50 osób łącznie z osobami sprawującymi kult. Tym niemniej racjonalny stosunek do rzeczywistości nakazuje nam zachować szczególną ostrożność.

W związku z powyższym zalecamy, aby:

• gdzie to możliwe dołożyć liczbę odprawianych Mszy św., tak jednak, żeby nie przekroczyć liczby trynacji przez każdego kapłana,
  • nie należy zamykać świątyń i odwoływać Mszy św.,
  • zebranych w kościele należy poinformować o wymogach stawianych przez władze państwowe, nie można nikomu zakazać wejścia do kościoła i uczestniczenia w nabożeństwie, nie wolno nikogo wyprowadzać z kościoła, nie powinno się też zawiadamiać organów ścigania o przekroczonej liczbie uczestników. To na władzach publicznych spoczywa obowiązek egzekwowania prawa w tym zakresie.
  • wszelkie interwencje lub zakłócenia celebrowanych nabożeństw należy niezwłocznie zgłosić do kurii

Pozostałe rozporządzenia pozostają bez zmian.

Przesyłamy tekst rozporządzenia Ministra Zdrowia wraz z tekstem ustawy Prawo o zgromadzeniach

Ks. Piotr Steczkowski
Kanclerz Kurii