L. dz. 320/2020

Rzeszów, 26.03.2020 r.

KOMUNIKAT KURII

Odpowiadając na potrzeby wiernych, Centrum Medyczne „Medyk” w Rzeszowie przygotowało pewną ilość maseczek ochronnych oraz rękawiczek jednorazowych. Do tego jest dołączona instrukcja zachowania zasad bezpieczeństwa i higieny w kościołach podczas epidemii. Prosimy o zapoznanie się z nią. Natomiast maseczki ochronne są przeznaczone dla wiernych, którzy będą korzystać z sakramentu pokuty. Należy je udostępnić w miejscach spowiedzi.

Odpowiadając na apel papieża Franciszka proszącego o modlitwę w intencji całej ludzkości zagrożonej pandemią, wzywamy wszystkich wiernych, a szczególnie członków Żywego Różańca, do solidarnej modlitwy różańcowej w swoich domach i rodzinach. Niech poszczególne parafialne Róże Różańcowe podzielą sobie każdy dzień tygodnia w taki sposób, by całe dni były wypełnione modlitwą różańcową. Niech to będzie nasz wielkopostny dar złożony Bogu w tym trudnym czasie.

W najbliższą sobotę, 28 marca br., TVP Rzeszów przeprowadzi z kościoła św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie transmisję nabożeństwa ku czci św. Charbela. Początek o godz. 19. Uczestnicząc za pośrednictwem TVP Rzeszów w tym nabożeństwie będziemy mogli prosić tego sławnego świętego o ochronę naszych rodzin, o zdrowie dla zakażonych wirusem, o przerwanie zgubnych skutków epidemii a nade wszystko o przemianę naszych serc. Serdecznie zapraszamy.

W związku z epidemią do Świąt Wielkanocnych ulega zawieszeniu kolportaż diecezjalny (w tym tygodniu kolporterzy dotrą tylko do części parafii). Wobec powyższego wszelkie pilne dokumenty będą przesyłane pocztą tradycyjną. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, możliwe będzie przesłanie odpowiednich skanów, ale tylko na wyraźną prośbę zainteresowanego.

Tygodnik „Niedziela” w tym tygodniu dotrze tylko do części parafii. Od przyszłego tygodnia będzie dostarczany pocztą. Zwroty będą przyjmowane i rozliczane po ustaniu epidemii.

UWAGA! Ogłoszenie dotyczące zasad działania cmentarzy komunalnych w Rzeszowie:

Od najbliższego poniedziałku tj. 30 marca br. aż do odwołania na cmentarzach komunalnych w Rzeszowie tj. Wilkowyja, Pobitno, Staromieście, Staroniwa, Słocina, Zwięczyca i Zalesie pogrzeby odbywać się będą tylko z jedną stacją bezpośrednio przy grobie z udziałem najbliższej rodziny (pamiętać należy o ograniczonej do 5 osób liczbie wiernych uczestniczących w  zgromadzeniu). Mszę Świętą pogrzebową należy odprawić w parafii zmarłej osoby bez trumny z ciałem zmarłego i bez urny z prochami.

W gestii rodziny zmarłego jest umówienie się z kapłanem na określoną przez zakład pogrzebowy godzinę, po uzgodnieniu z administracją cmentarza i wskazanie mu miejsca pochówku, o czym księża mogą przypomnieć podczas załatwiania spraw pogrzebowych.

Kapłani udający się do sprawowania obrzędów ostatniego pożegnania  z kościelnym czy organistą proszeni są o zabranie ze sobą szat liturgicznych oraz kropidła, gdyż kaplice cmentarne będą zamknięte do odwołania.

W razie pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z administracją cmentarza (178535348, 601402991) lub kapelanem cmentarza (729969007).

Ks. Piotr Steczkowski
Kanclerz Kurii