Trzciana 140,
36-071 Trzciana

Telefon: 17 85 14 095

2017.01.29: XXIV Dzień Seniora w GCKSiR w Trzcianie
Starość TEŻ Radość

Ocalić od zapomnienia …

Starzenie się społeczeństwa jest jednym z najważniejszych problemów współczesnego świata. Wg danych GUS do 2050 roku co trzeci Polak będzie seniorem (60+) więc pilne są działania, zwłaszcza władz samorządowych, .by zapewnić wszystkim seniorom godziwe życie. W większości - współcześni seniorzy - chcą być dostrzegani, szanowani, chcą się rozwijać, nie siedzieć, patrząc w ekran telewizora, by ich „trzeci wiek” był aktywny i pożyteczny.

24 lata temu zapoczątkowano w Szkole Podstawowej w Trzcianie organizowanie raz w roku uroczystości z okazji Dnia Seniora. Okazją były także styczniowe obchody Dnia Babci i Dnia Dziadka. Nowo rozbudowana szkoła podstawowa siłami „społecznymi” powstawszy, łączyła i jednoczyła środowisko, inaczej mówiąc, łączyła edukację i wychowanie, kulturę, wiarę i życie społeczne wsi.

Zawsze uroczystości lokalne poprzedzała msza św. ze stosownym Słowem Bożym, odprawiana w kościele parafialnym. w Trzcianie Pierwszym ich celebransem był ks. proboszcz Józef Kościelny.

W br. Ewangelia wg św. Mateusza ”...Błogosławieni ubodzy duchem..." stała się podstawą modlitw w intencji seniorów parafialnych Ks. proboszcz dr Janusz Winiarski wraz z wikariuszami: ks. Jackiem Damianem, Rafałem Janasem i ks. dr. Markiem Winiarskim. ośrodkiem rozważań podczas kazania uczynił prawdę ewangelizacyjną: Aby ludzie przeżywający próby, zwłaszcza ubodzy, uchodźcy i spychani na margines, spotykali się z przyjęciem i znajdowali wsparcie w naszych wspólnotach....

Stało się już tradycją, że obecnie coroczny Dzień Seniora w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury Gminy Świlcza z siedzibą w Trzcianie, organizowany, jak dawniej,. przez szkołę, ośrodek kultury i parafię rzymskokatolicką zyskał mecenat Wójta i Rady Gminy Świlcza.

Uroczystość gromadzi corocznie komplet widzów, uczestniczących w części oficjalnej, artystycznej i integracyjnej.

Artystyczną oprawę w br. przygotowały zespoły działające w GCKSiR, część integracyjną -jak corocznie - „Caritas” Parafii p/w. św. Wawrzyńca w Trzcianie wespół z Kołem Gospodyń Wiejskich..

 
Budują więzi i trzymają sztamę

Wzniosły, ale jakże szlachetny i potrzebny wspólny cel uroczystości -to kształtowanie społecznego postrzegania osób starszych oraz podejmowanie działań mających na celu zapewnienie im godnego życia. Do najważniejszych działań należy walka z wykluczeniem osób w podeszłym wieku, ułatwienie im dostępu do opieki medycznej, a także do pełnego życia kulturalnego i społecznego. Mówił o tym na wstępie uroczystości prowadzący sprawnie uroczystość dyr. GCKSiR, A.Majka oraz wójt Gminy Świlcza Adam Dziedzic.

Wyraził on oprócz powitania, gorące dla wszystkich przybyłych uznanie i szacunek, składając równocześnie życzenia seniorom. Powiedział: m.in. o formach opieki samorządu nad seniorami ich roli w życiu rodzin, wsi i kraju.

„Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu, ciągłego braku czasu życzę Wszystkim Seniorom.” – zakończył swe wystąpienie.

Wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Piotrem Wanatem (mieszkańcem Rudnej Wielkiej), miejscowymi radnymi RG: Jerzym Stokłosą, Kazimierzem Polakiem, sołtysem wsi Kazimierzem Łagowskim stanowili reprezentację władz samorządu terytorialnego.

GCKSiR - instytucja samorządowa w gminie Świlcza z dyrektorem Adamem Majką i Pracownikami, pełni rolę integracyjną i wykonawczą oraz artystyczną. Tradycję traktuje się tam z wielkim szacunkiem, tam jest przestrzeń gdzie seniorzy mają swoje wyjątkowe miejsce i wyjątkową rolę, ponieważ stanowią ostoję owej tradycji. To dzięki Nim nie pokryły się kurzem nasze obyczaje, to z Ich ust młodsze pokolenia dowiadują się prawdy o minionym czasie, to Ich ręce i serca sprawiły, że rodzinne domy stały się bezpieczną przystanią dla dzieci, a potem także wnuków.

 
W podziękowaniu za serce

Na uroczystości tegorocznej to seniorzy z Grupy Obrzędowej im. J. i M. Dziedzic dominowali w części artystycznej, stanowiąc przykład szacunku do tradycji,, uzdolnień artystycznych, obycia scenicznego, zapału i radości, umiłowania tego, co się kocha i można robić w tzw. jesieni życia.

Część artystyczną rozpoczęto koncertem działającego od września 2016 r. reaktywowanego chóru dziecięcego „Kartuski” pod dyrekcją Kornelii Ignas. To 30 dzieciaków śpiewających ”także sercem” swoim babciom i dziadkom. Droga do chóralnych sukcesów jest dla nich jeszcze, długa, ale zaszczepiony nawyk śpiewania, dobrej artykulacji wyrazów, praca w zespole i wspólnotowa odpowiedzialność, za czyny - to cechy niezbędne każdemu, dziecku. Gratulacje więc należą się tym rodzicom, którzy stawiają na rozwój talentów i prawidłowe kształcenie osobowości dziecka.

Zaśpiewany przez wójta A. Dziedzica z własnym gitarowym akompaniamentem i z wstawkami chóralnymi utwór– był nie lada atrakcją. Śpiewali - „Jesień (życia) idzie, proszę państwa, nie ma rady...". Gromkie brawa zebrali wszyscy wykonawcy.

Swe przeboje (4 ludowe piosenki rzeszowskie) zaprezentowała grupa śpiewacza tzw. gimnazjalna, Zespołu Pieśni i Tańca „Pułanie” działającego w GCKSiR. Większość z nich to także tancerze. Ich aktywność skupia się na promowaniu pieśni i tańców ludowych podczas imprez środowiskowych czy uroczystości. Instruktorką jest – Kornelia Ignas. Muzyczne wykształcenie dyrygentki i pasje artystyczne oraz miłość do muzyki, wyniesione z domu rodzinnego, mogą być gwarancja rozkwitu artystycznego zespołu.

”Seniorzy” z Grupy Obrzędowej im. J i M Dziedziców działającej pod kierunkiem Andrzeja Świstary w GCKSiR chętnie uczestniczą w imprezach realizowanych w gminie. W części artystycznej przygotowali na okoliczność Dnia Seniora przedstawienie kolędnicze „Herody” w karczmie u Żyda.

Obrazowało ono okrutne rządy króla Heroda, (w tej roli ks. J. Winiarski długoletni członek Grupy Obrzędowej) kończyło sceną ścięcia Heroda przez Śmierć i porwanie go przez Diabła do piekła. – Taki jest sens dosłowny widowiska przeniesionego jeszcze z lat międzywojennych, gdy w każdej wsi, we wspólnocie żyły rodziny polskie i żydowskie, a elementy tradycji nawzajem się przenikały.. Przebierańcy współcześni, (którymi dawniej byli tylko kawalerowie) (Herod, żyd, diabeł, anioł, pastuch, śmierć, dziad, czasem gwiazda i „turoń”,) dla towarzystwa mieli muzykantów: skrzypków i harmonistę. - przedstawiali sceny biblijne.

Scena sali widowiskowej, która przy użyciu rekwizytów teatralnych” zamieniła się w żydowską karczmę, obszerną z szynkwasem, zajęta została przez włościan, gospodynie i gospodarzy, muzykantów, a na końcu młodzież .

Scenka, którą przedstawiali ”Kolędnicy i Herody„ - to moralitet ukazujący walkę dobra ze złem. Herod skazany został na potępienie, śmierć zabrała ciało, a duszę diabeł.

Do poważnej treści wplatane w zwyczajach ludowych bywają humorystyczne scenki z Żydem, i jego Salcią, dziadem, śmiercią., diabłem, czasem Cyganami, włóczęgami... Karykaturalny obraz ludzi i obyczajów, języka stroju i postępowania osiągany prymitywnymi środkami wywoływania uczuć śmieszności wymaga zdolności aktorskich. Stereotypowy Żyd (sceniczny) to przebiegły, chytry, chciwy, skąpy, nieuczciwy, tchórzliwy i sprytny mężczyzna. Doskonale poradził sobie z tą rola A. Świstara .

Wiernie mu wtórowała Salcie. (K Łoboda) i wszyscy zgromadzeni w karczmie. Tańce i bijatyki były tam normalnością. Odegranie na scenie atmosfery dawnych lat jest trudne, w scenie finałowej wystąpiło ok. 40 artystów – amatorów

Owacje na stojąco widowni oznaczały podziękowania Wszystkim Członkom grup artystycznych GCKSiR oraz ich Instruktorom za umiejętności, zapał do pracy dla innych, podtrzymywanie trzciańskich tradycji teatralnych, śpiewaczych, muzycznych. –słowem umiłowanie polskości..

Śmieszyć, bawić i dopełniać widowisko powinny rekwizyty :strój przebierańców, słoma rozesłana na polepie glinianej, laska –kij sękaty, koszyk wiklinowy na „dary”lub wielka torba parciana. Nowością spektaklu było zastosowanie nowoczesnych środków pirotechnicznych –atrakcji spektaklu.

  

Seniorzy pełni życia

Spotkanie integracyjnego rozpoczęło się tradycyjnie od krótkiego wystąpienia długoletniej przewodniczącej koła „Caritas„ Trzciana - Stanisławy Rodzoń. Modlitwy wspólne prowadzonej przez ks. doktora J. Winiarskiego były wstępem do wspólnych rozmów, śpiewów kolęd i piosenek biesiadnych oraz konsumpcji smakowitych potraw regionalnych, zwłaszcza wypieków.. W takt melodii seniorzy ruszyli do tańca i to z taką sprawnością, że trudno było dopatrzyć się oznak upływu czasu Spotkanie obfitowało w śmiech, śpiew i taniec oraz rozmowy - co jest najlepszą terapią na wszystkie dolegliwości starcze. Seniorzy pokazali, iż mają w sobie jeszcze wiele sił witalnych i nie wiek jest tutaj najważniejszy, lecz radość bycia razem, radość ze wspólnej zabawy, a także fakt, że się o nich pamięta.

Kolejny Dzień Seniora przeszedł do historii, lecz już dziś mamy nadzieję, iż w przyszłym roku na jubileuszowym 25 święcie spotkamy się w dobrym zdrowiu, w takim samym, a może jeszcze liczniejszym składzie.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uatrakcyjnienia wspólnej zabawy i stworzyli niezapomniany wieczór.

  
Poczucie bezpieczeństwa!

- Do naszych drogich Seniorów, wciąż młodych duchem, kierujemy najserdeczniejsze życzenia: - mówiła, wspomniana już S. Rodzoń.

Wszystkim Seniorom życzę wiele, wiele zdrowia, tyleż miłości, ciepła, zrozumienia i szacunku wśród najbliższych, bowiem człowiek urodził się po to, aby się radować, pomimo, że chwila radości trwa niezmiernie krótko. Później znika, ale zawsze zostawia za sobą trwałą nadzieję i jeszcze trwalsze wspomnienia.

Życzę Państwu, żeby dojrzały wiek był czasem aktywnym, pełnym pasji i możliwości, a jednocześnie czasem spełnienia, satysfakcji i poczucia znalezienia właściwego miejsca w życiu. Życzę, aby pamięć o osobach starszych nie kończyła się na tym jednym dniu. Mam jednocześnie nadzieję, że ta pamięć będzie niosła ze sobą nowe inicjatywy, które zaowocują poprawą jakości życia seniorów oraz pomogą lepiej wykorzystywać ogromny potencjał, który drzemie w tej grupie społecznej. Niech aktywność i pasja nie opuszczają Państwa nigdy!” – zakończyła..

Tekst zaczerpnięty z artykułu Pani Zofii Dziedzic, redaktor "Trzcionki"

_____________________________________________ 

Zapraszamy do galerii zdjęć...

P1281468.JPGP1281471.JPGP1281472.JPGP1281473.JPGP1281474.JPGP1281475.JPGP1281479.JPGP1281480.JPGP1281481.JPGP1281483.JPGP1281485.JPGP1281488.JPGP1281489.JPGP1281491.JPGP1281493.JPGP1281495.JPGP1281498.JPGP1281500.JPGP1281502.JPGP1281503.JPGP1281505.JPGP1281511.JPGP1281512.JPGP1281513.JPGP1281516.JPGP1281519.JPGP1281522.JPGP1281523.JPGP1281525.JPGP1281526.JPGP1281527.JPGP1281528.JPGP1281529.JPGP1281530.JPGP1281534.JPGP1281535.JPGP1281536.JPGP1281537.JPGP1281538.JPGP1281539.JPGP1281543.JPGP1281544.JPGP1281545.JPGP1281546.JPGP1281547.JPGP1281551.JPGP1281552.JPGP1281553.JPGP1281555.JPGP1281556.JPGP1281558.JPGP1281559.JPGP1281560.JPGP1281561.JPGP1281564.JPGP1281565.JPGP1281566.JPGP1281567.JPGP1281568.JPGP1281569.JPGP1281570.JPGP1281572.JPGP1281573.JPGP1281575.JPGP1281576.JPGP1281577.JPGP1281578.JPGP1281579.JPGP1281580.JPGP1281581.JPGP1281582.JPGP1281583.JPGP1281584.JPGP1281585.JPGP1281586.JPGP1281588.JPGP1281589.JPGP1281590.JPGP1281591.JPGP1281592.JPGP1281593.JPGP1281595.JPGP1281596.JPGP1281597.JPGP1281598.JPGP1281599.JPGP1281600.JPGP1281601.JPGP1281602.JPGP1281603.JPGP1281604.JPGP1281605.JPGP1281606.JPGP1281607.JPGP1281608.JPGP1281609.JPGP1281610.JPGP1281611.JPGP1281612.JPGP1281614.JPGP1281615.JPGP1281616.JPGP1281617.JPGP1281618.JPGP1281619.JPGP1281620.JPGP1281621.JPGP1281622.JPGP1281623.JPGP1281625.JPGP1281627.JPGP1281628.JPGP1281629.JPGP1281630.JPGP1281631.JPGP1281633.JPGP1281635.JPGP1281636.JPGP1281637.JPGP1281638.JPGP1281639.JPGP1281640.JPGP1281643.JPGP1281644.JPGP1281645.JPGP1281646.JPGP1281647.JPGP1281648.JPGP1281649.JPGP1281651.JPGP1281652.JPGP1281654.JPGP1281655.JPGP1281657.JPGP1281658.JPGP1281659.JPGP1281660.JPGP1281661.JPGP1281663.JPGP1281664.JPGP1281665.JPGP1281666.JPGP1281667.JPGP1281668.JPGP1281669.JPGP1281670.JPGP1281671.JPGP1281672.JPGP1281673.JPGP1281674.JPGP1281675.JPGP1281676.JPGP1281677.JPGP1281678.JPGP1281680.JPGP1281683.JPGP1281684.JPGP1281685.JPGP1281686.JPGP1281687.JPGP1281690.JPGP1281691.JPGP1281692.JPG