Trzciana 140,
36-071 Trzciana

Telefon: 17 85 14 095

2017.07.09: I Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne
  

...Sercem kultury jest religia
T.S. Eliot

„Człowiek i tylko człowiek jest sprawcą i twórcą kultury.
Człowiek i tylko człowiek w niej się wyraża i w niej się potwierdza” –
mówił św. J. P. II w Paryżu, w 1980 r.

  

Podtrzymywanie kultury i tradycji, kultywowanie autentycznych wartości to jedno z najważniejszych zadań ludzi dorosłych. Rodzina i szkoła, Kościół, instytucje kultury i nauki są skarbnicami i przekazicielami zwyczajów, tradycji, określają nasze zachowanie, są nieodzownym składnikiem naszego istnienia.
Jedną z form przekazywania i podtrzymywania tradycji jest organizacja i aktywne uczestnictwo w różnorodnych integracyjnych przedsięwzięciach kulturalnych - wielkich i małych. Festiwale, konkursy, prezentacje, spotkania także o zasięgu międzynarodowym i lokalne letnie pikniki rodzinne to imprezy integracyjne.
W ostatnim dniu Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych Trzciana 2017. (9 VII) jedna z nich odbyła się w godzinach popołudniowych na terenie placu parafialnego, specjalnie do tego celu przygotowanego.
Co Boskiego – Bogu, co ludzkiego –Ludziom...
Suma niedzielna, odprawiona przez proboszcza parafii rzymskokatolickiej Trzciana ks.dr. Janusza Winiarskiego, mimo że odbywała się w czternastą, niedzielę zwykłą roku liturgicznego, dla parafian Trzciany była „niezwykłą” z kilku powodów. Ewangelia wg św. Mateusza zawierała m. in. takie słowa:
„Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię”...
Przyszli, mówiąc dosłownie, na Eucharystię, oprócz parafian, niezwykli goście.
Przywiodła kolorowy rozśpiewany korowód uczestników I Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych 2017 w Trzcianie do świątyni banderia konna stworzona na tę okoliczność z miłośników i hodowców koni( głównie dla celów rekreacyjnych) ze Świlczy, Trzciany i osiedla Rzeszowa -Przybyszówki przez „jeźdźca”- Kazimierza Łagowskiego – miejscowego sołtysa. Radość i zdziwienie malowały się na twarzach zagranicznych gości, członków zespołów biorących udział w I. MSF. Drugi raz uroczyście banderia konna asystowała przemarszowi uczestników „Spotkań” przez centrum wsi na plac, parafialny. Takie akty szacunku i uznania oraz „żywej tradycji podkarpackich wsi” nie zdarzają się często mówili goście.
Obsługę liturgiczną mszy świętej pełnił zespół „Magurzanie” Czynił to zgodnie z zasadą wiernego przestrzegania liturgii Kościoła, i zachowaniem godności świątyni i świętości Eucharystii. (Zespół ma w swoim repertuarze widowisko o mszy św. bożonarodzeniowej).
Od kolorowych strojów ludowych bił blask, bo słońce oświetlało wnętrza pięknej zabytkowej świątyni. Kapela grała, a ze śpiewakami odpowiadającymi na modlitwy mszalne śpiewali wierni. Kościół niby drżał w posadach, wierni modlili się, głosząc chwałę Boga.
W homilii Duszpasterz parafii nawiązał do obchodów 600-lecia powstania parafii Trzciana. –którą utworzono w maju 1417r.

- Każda forma wyznawania wiary w Jezusa Chrystusa jest w nas dziełem Ducha Bożego(...)on uczy nas łagodności i pokory serca, abyśmy uzdolnieni Jego łaską odkrywali Boga każdym działaniem – mówił m.in.
Była Eucharystia niedzielna także intencyjną mszą św. Parafianie: Alfreda i Zdzisław Kutacha obchodzili 50 –lecie pożycia małżeńskiego. Były od „Magurzan” życzenia, tradycyjne „Sto lat” i „upominki weselne” - płyta z nagraniami zespołu. – po wyjściu z kościoła.
Wcześniej wykonanie przez „Magurzan” Hymnu Roku Miłosierdzia utrwaliło przeżycia religijne:
- „Dziękujmy Bogu, ponieważ jest dobry/Stworzył świat mądrze,/prowadzi swój lud przez historię/przebacza swoim dzieciom i je przyjmuje”....

Daremny jest trud opisywania występów tanecznych. To trzeba zobaczyć!

Popołudniowy koncert finałowy I Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych poprzedził występ Zespołu Tańca Nowoczesnego „Koloret” z GCKSiR. Prowadzi go instruktorka Ewa Chmaj. To prawie 150 dzieciaków z terenu gminy w wieku 6 -13 lat. Mniej i bardziej liczne grupy taneczne wykonywały tzw. etiudy i obrazki taneczne, w większości, do melodii polskich piosenek lub utworów instrumentalnych. Różnorodność w formie układów tanecznych, kolorystyce strojów, dodatkowych rekwizytach, troska o dobrze wykonany ruch, gest dobrze wróży zespołowi na przyszłość artystyczną. Miny wykonawców - skupione i rozradowane, gdy jest wszystko dobrze - to bardzo ważny element nie tylko własnej samooceny tancerzy, ale ważny czynnik wszechstronnego rozwoju i wychowania dziecka.
Taniec to nie tylko umiejętność kroków tanecznych, ale nauka form towarzyskich, ukłonów, proszenia do tańca, przedstawiania się, witania i podawania ręki tancerce, odprowadzania tancerek, to umiejętności życia w grupie, klasie, szkole, na zabawie czy w dyskotece.
- Bardzo lubię chodzić „na tańce”, mam 7 lat, więcej niż 2 lata ćwiczę i tańczę –mówił zadowolony Nikodem Waltoś z Rudnej Wielkiej.
Moją uwagę zwrócił mały, chyba przedszkolny „starszak” pięknie, rytmicznie tańczący obok swego starszego brata, nie potrafił mi „pokazać” ile ma lat i jakie ma imię, ale widocznie ma tzw. iskrę Bożą – talent..
Zespół „Koloret” ma wiele doświadczeń i sukcesów artystycznych oprócz wychowawczych i edukacyjnych. Problemem jest płynność członków, bowiem dzieci dorośleją, przechodzą do kolejnych grup i nie zawsze kontynuują swe pasje.

Koncert galowy i piknik rodzinny

Część oficjalną rozpoczął dyr. A. Majka razem z gospodarzem terenu i współorganizatorem letniego niedzielnego międzynarodowego pikniku - proboszczem -ks. dr J. Winiarskim.
Witając serdeczne wszystkich zebranych, a zwłaszcza gości zagranicznych powiedział Ks. Proboszcz m.in. –„Witam Wszystkich „tu” zebranych. „Tu” oznacza zdobny skrawek naszej podkarpackiej ziemi, na której żyjemy, jest on bogaty w tradycje i historię (...) Obyśmy wszyscy umieli współtworzyć publiczne dobro zarówno w wymiarze wspólnoty parafialnej, społecznej, globalnej... Miłych przeżyć i wesołej zabawy życzę.!..
Szczególne powitania skierował prowadzący koncert A Majka do:
   Wójta Gminy Świlcza mgr inż. Adama Dziedzica wraz z Małżonką,
   Proboszcza ks. dra. Janusza Winiarskiego oraz ks. Wikariuszy,
   Z-cy Wójta Gminy Świlcza mgr Sławomira Styki,

   Tomasza Wojtona, Sławomira Miłka - radnych powiatu rzeszowskiego,
   Radnych rady Gminy Świlcza,
   wszystkich Mieszkańców Trzciany, gminy i okolic.
 

Folklor łączy pokolenia

W oficjalnym wystąpieniu podczas I Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych Trzciana 2017, wójt gminy Świlcza Adam Dziedzic. Mówił m.in. o trzciańskich tradycjach kulturalnych i wątku osobistym z tym związanym (od pradziadów - do rodziców –uczestników i twórców folklorystycznych działań artystycznych) Wykazał swój ogromny szacunek do tradycji ludowych i dziedzictwa narodowego. Oto frag. Jego przemówienia.
Trochę z przypadku, trochę z potrzeby Trzciana dziś łączy z nami... miłych Przyjaciół z Polski i przygranicznych krajów...
Witamy Was polskim otwartym sercem! Życzymy miłych przeżyć, wrażeń i wspomnień!
- Pomysłodawcy i organizatorowi Międzynarodowych Spotkań - naszemu Gminnemu Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji gratuluję podjęcia nowej formy współpracy kulturalnej międzysąsiedzkiej zwanej dziś- transgraniczną.
W teraźniejszych czasach niezwykle ważne jest otwarcie na świat. Otwartość na inne kultury i postęp są jednym z priorytetów naszych działań samorządowych.
Spotkanie nasze i charakter dzisiejszego święta na czołowym miejscu stawia czynnik ludzki, a jego celem jest otwartość i wzajemne poznanie naszych kultur.
Dziękuję za chęci współpracy transgranicznej!
Swoim współziomkom przekażcie od nas, Drodzy Goście, serdeczne pozdrowienia!
- Zapamiętajcie cząstkę naszego kraju, którą zwiedziliście - jako piękną ziemię i miejsce na ziemi – Polaków - serdecznych przyjaciół!
Zapamiętajcie nasze walory kulturalno – krajobrazowe i ludzi.
Nasz św. papież JP II. mówił – „Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli!” – Kieruję te słowa do Was. Naszych Gości!!.
Za chwilę brawurowymi tańcami i kolorowymi strojami raz po raz zadziwiać i zachwycać będziecie naszą publiczność. Wszyscy dobrze będziemy się bawić, wspólnie śpiewać.
Będzie uroczyście, wesoło, kulturalnie.
Ja zakończę, chętnie przeze mnie cytowanymi słowami św. JP II. wypowiedzianymi w czerwcu 1999 r. w Starym Sączu.
... „Dzisiejszy świat potrzebuje świętości chrześcijan, którzy w zwykłych warunkach życia rodzinnego i zawodowego podejmują swoje codzienne obowiązki i na co dzień, chcą służyć ludziom(...).wszelkie swoje zaangażowanie w polityce, działalności gospodarczej, społecznej, prawodawczej – jest wypełnieniem woli Boga (...) Potrzeba nam ducha służby, uczciwości, prawdy, troski o dobro wspólne”.
Mamy wspólny obowiązek kierowania się w naszym życiu zasadami Dekalogu, sprawiedliwości, chronić świat przed zagrożeniami.(...) koniec cytatu.

Wszystko, co dobre – zbyt szybko się kończy...

Obszerny, bezpieczny teren parafialny stał się na jeden dzień „wesołym miasteczkiem”, z atrakcjami dla dzieci, kramami z rzemiosłem artystycznym, stoiskami ludowej ceramiki „cukrowej waty i pop-cornu”.
Jak w kalejdoskopie zmieniały się na scenie zespoły, stroje, tempa muzyczne, żywa – bez playbacku muzyka kapel ludowych poszczególnych zespołów. Rozplątywane w tańcu barwne korowody, koła zmieniające się co chwilę, wszystkie obrazy, fantastyczne opowieści nóg i rąk np. Węgrów oszalałych tańcem, trudno spamiętać.. Trudno spamiętać szybkość ruchu i radość tancerzy...
Finał był patriotyczny. Wszystkie zespoły jeszcze raz, zaprezentowały się pod własnymi sztandarami w barwach narodowych. Były oklaski na stojąco, aplauz, radość, przyjaźń, zadowolenie.
Organizatorzy dziękowali za udział i dostarczenie wzruszeń artystycznych, Goście – za serdeczność i gościnność!
A o zmierzchu rozpoczęła się zabawa „pod chmurka”. Do tańca przygrywał Zespół Muzyczny „Karolina” z Brzezin k./Dębicy. Melodie weselne, wokal p. Karoliny na podkładzie gry 3 instrumentalistów przypadł nie po raz pierwszy do gustu słuchaczom i tancerzom. Było miło i przyjemnie, spokojnie i bezpiecznie.
Kierowanie uwagi społeczeństwa na sztukę ludową dodawać może dla tej grupy ludzi sił i entuzjazmu, bo w amatorskich zespołach pieśni i tańca „jest się zawsze młodym”.
Ktoś zapyta dlaczego, po co organizować tak duże przedsięwzięcia kulturalne?
Jest to kolejny krok w dziele upowszechniania kultury krajów Europy. i integracji narodów.
Jest to prawie tydzień radości, śpiewu, tańca, gdy GCKSiR oraz gminą władali artyści ludowi.
Refleksja końcowa. To już kolejny raz, gdy organizatorzy dużych przedsięwzięć i uroczystości kulturalnych na terenie gminy nie zawiedli się na tych, na których zawsze można liczyć. – „Zainteresowanie, przychylność, inicjatywy, dotacje finansowe, pomoc merytoryczna i logistyczna – przeszła moje najśmielsze oczekiwania. - mówił zadowolony i zmęczony dyr. A. Majka.
Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa.
Wtedy proste - „DZIĘKUJĘ” –zawiera wszystko, co chcemy wyrazić!.

Sponsorami byli:
   Wójt gminy Świlcza mgr inż Adam Dziedzic,
   Ks. Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Trzcianie dr J. Winiarski
   Dyrektor Zespołu Szkół Techniczno- Weterynaryjnych
        w Trzcianie mgr inż. Janusz Jakubek i Jego Współpracownicy
   Dyrekcja Zespołu Szkół w Świlczy
   Firma Cateringowa „Ania” z Rzeszowa
  
Dom Studencki z Jasionki – „Aviata”
   Banderia konna - gminy Świlcza (hodowcy koni ze Świlczy, Rzeszowa i Trzciany).
   Druhowie OSP –Trzciana
   Grupa Obrzędowa i ZPiT „Pułanie” z GCKSIR.

Od Redakcji Trzcionki: Szczególne podziękowania kieruję do dyr. Adama Majki i Pracowników merytorycznych oraz administracyjnych GCKSIR z/s w Trzcianie. Dzięki Wam, Waszej aktywności intelektualnej i pracy, w którą wkładacie całe serce, wzrastają połacie dobra i piękna w rzeczywistości, w której żyjemy. Dziękujemy.

Tekst: Z. Dziedzic - red. „Trzcionki”
Fot. Zbigniew Lis

 

 

 

_____________________________________________ 

Zapraszamy do galerii zdjęć...

0001.JPG0002.JPG0003.JPG0004.JPG0005.JPG0006.JPG0007.JPG0008.JPG0009.JPG0010.JPG0011.JPG0012.JPG0013.JPG0014.JPG0015.JPG0016.JPG0017.JPG0018.JPG0019.JPG0020.JPG0021.JPG0022.JPG0031.JPG0032.JPG0033.JPG0034.JPG0035.JPG0036.JPG0037.JPG0038.JPG0039.JPG0040.JPG0041.JPG0042.JPG0043.JPG0044.JPG0045.JPG0046.JPG0047.JPG0048.JPG0049.JPG0050.JPG0051.JPG0052.JPG0053.JPG0054.JPG0055.JPG0056.JPG0057.JPG0058.JPG0058a.JPG0059.JPG0060.JPG0061.JPG0062.JPG0063.JPG0064.JPG0065.JPG0066.JPG0067.JPG0068.JPG0069.JPG0071.JPG0072.JPG0073.JPG0074.JPG0075.JPG0076.JPG0077.JPG0078.JPG0079.JPG0097.JPG0100.JPG0115.JPG0118.JPG0122.JPG0140.JPG0141.JPG0146.JPG0148.JPG0153.JPG0154.JPG0157.JPG0159.JPG0172.JPG0175.JPG0176.JPG0180.JPG0187.JPG0188.JPG0194.JPG0202.JPG0207.JPG0213.JPG0217.JPG0218.JPG0223.JPG0231.JPG0233.JPG0247.JPG0260.JPG0264.JPG0268.JPG0273.JPG0279.JPG0284.JPG0290.JPG0292.JPG0298.JPG0302.JPG0308.JPG0313.JPG0338.JPG0346.JPG0353.JPG0355.JPG0357.JPG0358.JPG0365.JPG0366.JPG0368.JPG0370.JPG0373.JPG0380.JPG0382.JPG0383.JPG0386.JPG0395.JPG0396.JPG0401.JPG0406.JPG0408.JPG0414.JPG0418.JPG0420.JPG0426.JPG0430.JPG0433.JPG0447.JPG0450.JPG0451.JPG0452.JPG0463.JPG0473.JPG0480.JPG0482.JPG0485.JPG0486.JPG0490.JPG0491.JPG0493.JPG0497.JPG0498.JPG0503.JPG0507.JPG0512.JPG0535.JPG0538.JPG0541.JPG0545.JPG0546.JPG0547.JPG0555.JPG0557.JPG0558.JPG0560.JPG0562.JPG0569.JPG0572.JPG0575.JPG0579.JPG0582.JPG0584.JPG0586.JPG0588.JPG0589.JPG0596.JPG0607.JPG0610.JPG0618.JPG0629.JPG0631.JPG0638.JPG0640.JPG0643.JPG0644.JPG0645.JPG0656.JPG0658.JPG0661.JPG0667.JPG0668.JPG0676.JPG0677.JPG0683.JPG0685.JPG0688.JPG0690.JPG0693.JPG0697.JPG0698.JPG0699.JPG0708.JPG0710.JPG0711.JPG0715.JPG0719.JPG0721.JPG0723.JPG0731.JPG0737.JPG0739.JPG0753.JPG0760.JPG0762.JPG0782.JPG0792.JPG0795.JPG0803.JPG0804.JPG0807.JPG0808.JPG0809.JPG0812.JPG0815.JPG0817.JPG0820.JPG0826.JPG0828.JPG0839.JPG0853.JPG0857.JPG0862.JPG0870.JPG0873.JPG0882.JPG0884.JPG0886.JPG0891.JPG0897.JPG0899.JPG0901.JPG0919.JPG0921.JPG0926.JPG0927.JPG0934.JPG0936.JPG0943.JPG0961.JPG0963.JPG0964.JPG0968.JPG0975.JPG0977.JPG0983.JPG0984.JPG0985.JPG0993.JPG0995.JPG0998.JPG1000.JPG1003.JPG1009.JPG1011.JPG1016.JPG1017.JPG1021.JPG1022.JPG1024.JPG1028.JPG1033.JPG1036.JPG1038.JPG1041.JPG1042.JPG1051.JPG1060.JPG1066.JPG1076.JPG1081.JPG1085.JPG1087.JPG1093.JPG1098.JPG1099.JPG1107.JPG1111.JPG1121.JPG1123.JPG1124.JPG1127.JPG1129.JPG