Niedziela Palmowa
28.03.2021 r.
 

1. Rozpoczynamy Wielki Tydzień Męki Pańskiej. Na wszystkich Mszach Św. o godz. 7.00, 9.00, 11.00 i 15.40 poświęcenie palm na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. O godz. 15.00 nabożeństwo Gorzkich Żali. Transmisja Mszy jest zawsze na kanale YouTube parafii Trzciana.
2. Od jutra przechodzimy na czas letni z sprawowaniem Mszy Św. – rano o godz. 7.00, a wieczorem o godz. 18.00. Kancelaria parafialna czynna po Mszy Św. wieczornej (od poniedziałku do piątku w godz. 18.30 – 19.00).
3. Życzenia świąteczne składają Księża Biskupi, Wyższe Seminarium Duchowne, Caritas.
4. Możliwość spowiedzi:
   - przez cały Wielki Tydzień pół godziny przed Mszą św. rano i wieczorem.
   - w Wielki Wtorek i Środę, od godz. 16.30 do 18.00 i od godz. 18.30 – 19.30.
Próba dla LSO w poniedziałek po wieczornej Mszy Świętej.

Święte Triduum Paschalne

Wielki Czwartek jest dniem pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu Kapłaństwa. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej będzie w naszym kościele o godz. 18.00, następnie przeniesienie Pana Jezusa do ciemnicy i adoracja od godz. 19.00 do godz. 22.00. Jest możliwość modlitwy indywidualnej.
Wielki Piątek, to dzień męki i śmierci naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa na krzyżu za nasze grzechy. Obowiązuje post ścisły ilościowy i jakościowy. Dyspensy nie ma. Od godz. 8.00 adoracja Pana Jezusa w ciemnicy. O godz. 9.00 Droga Krzyżowa. Starajmy się przychodzić do kościoła na adorację indywidualnie zachowując obowiązujące przepisy. Wykorzystajmy możliwie jak najowocniej ten dzień wyciszenia wewnętrznego i modlitwy w rodzinach.
Do chorych pojedziemy o godz. 10.00. Chętnych zgłaszać w Zakrystii.
O godz. 17.45 początek Nowenny przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego, a o godz. 18.00 rozpocznie się Liturgia Wielkiego Piątku. Możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie od godz. 19.00 do godz. 22.30. Za udział w adoracji Krzyża przez ukłon lub przyklęknięcie można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Do adoracji Pana Jezusa w grobie zapraszamy Strażaków z OSP.
Wielka Sobota – od godz. 8.30 adoracja Pana Jezusa w grobie.
Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny wokół kościoła na zewnątrz będzie o godz. 9.00, 10.00 i 10.30. Na Maciejówce o godz. 9.30 i koło Cegielni o 9.45. Postu w Wielką Sobotę nie ma, ale jest zachęta, aby tradycją ojców zachować post do liturgii Wigilii Paschalnej. O godz. 11.00 Adoracja Rodziny Szkaplerznej. Od godz. 12.00 do 13.00 będzie sprzątanie kościoła.
Wigilia Paschalna
Liturgia rozpocznie się o godz. 20.00 Liturgią Światła przed kościołem (przynosimy świece), następnie będzie Liturgia Słowa, Liturgia Chrzcielna i Uroczysta Msza Święta Rezurekcyjna z procesją rezurekcyjną trzy razy wokół kościoła. Składka na inwestycję w Parafii - pokrycie kosztów związanych z amboną. Bóg zapłać za ofiary.
5. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze św. będą o godz. 6.00 z procesją wokół kościoła, 9,00, 11.00, 18,00.
6. Bóg zapłać za sprzątanie kościoła w tym tygodniu Parafianom, a na najbliższy prosimy parafian od nr 434 do nr 455 (termin sprzątania do ustalenia z Panem kościelnym).
7. W drugi dzień Świąt Wielkanocnych Msze Święte będą tylko do południa.
8. Centrum Doradztwa Gospodarczego z siedzibą w Świlczy zaprasza osoby powyżej 50 lat, na bezpłatne szkolenie obsługi komputera i smartfonu. Zapisy i bliższe informacje w zakrystii u. P. Karoliny (tel. 603540211).
9. Dziękujemy za pomoc przy montażu ambony: P. Kazimierzowi Porada, P. Stanisławowi Lampart, P. Henrykowi Lis, P. Bogdanowi Hadyś, P. Grzegorzowi Zając.
10. Do wieczności odeszła Śp. Zofia Kozubal - Dobry Jezu a nasz Panie...
11. WSKAZANIA NA WIELKI TYDZIEŃ I TRIDUUM PASCHALNE 2021 W DIECEZJI RZESZOWSKIEJ są zamieszczone na stronie internetowej diecezji i naszej parafii.
12. Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy wszelkiego dobra w przeżywaniu Wielkiego Tygodnia i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
   
   

WSKAZANIA NA WIELKI TYDZIEŃ I TRIDUUM PASCHALNE 2021
W DIECEZJI RZESZOWSKIEJ

  1. W nadchodzących dniach starajmy się umożliwić wiernym jak najszerszy dostęp do sakramentu pokuty i pojednania. Wyznaczając godziny dyżurów w konfesjonale uwzględnijmy także godziny wieczorne, aby osoby wracające z pracy miały możliwość przystąpienia do tego sakramentu.
  2. W Niedzielę Palmową zaleca się użycie uproszczonej drugiej formy obrzędów „Pamiątki wjazdu Chrystusa do Jerozolimy”, przewidzianej w polskiej edycji Mszału Rzymskiego
  3. Msza Krzyżma zostanie odprawiona tradycyjnie w Wielki Czwartek w katedrze o godz. 10.00. Zapraszamy na nią jedynie księży dziekanów lub wicedziekanów, a także księży pracujących w Kurii i instytucjach diecezjalnych oraz srebrnych i złotych Jubilatów. Ze względu na ograniczenia epidemiczne nie ma możliwości organizowania z parafii tradycyjnej pielgrzymki LSO i scholi do katedry. Oleje pobłogosławione tego dnia będzie można odebrać w miejscu i o czasie wskazanym podczas Uroczystej Mszy Świętej. Bardzo prosimy, aby naczynia na olej były puste i dokładnie oczyszczone.
  4. Wszystkie obrzędy Triduum Paschalnego starajmy się w miarę możliwości zorganizować w sposób tradycyjny, uwzględniając przy tym normy sanitarne oraz poniższe modyfikacje. Dla zachowania jedności celebracji Triduum Paschalnego nie należy mnożyć celebracji Mszy Wieczerzy Pańskiej, Liturgii Męki Pańskiej i Wigilii Paschalnej. Te celebracje należy odprawić jednorazowo w poszczególnych świątyniach. W wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach zezwala się na odprawienie w tym samym kościele drugiej Mszy Wieczerzy Pańskiej, po której należy dokonać przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy.
  5. We Mszy Wieczerzy Pańskiej, należy pominąć obrzęd obmycia nóg.
  6. W Liturgii Męki Pańskiej:
    1. W modlitwie powszechnej po wezwaniu 9 należy dołączyć wezwanie wraz z oracją końcową, zatwierdzone dla Polski przez Kongregację Kultu Bożego w r. 2020 (podane w załączniku).
    2. Zalecana jest pierwsza forma wniesienia Krzyża i odsłonięcie jego ramion w prezbiterium.
    3. Podczas Adoracji Krzyża tylko przewodniczący może dokonać oddania czci przez pocałunek. Pozostali adorują Krzyż przez podejście i przyklęknięcie lub skłon, z zachowaniem odpowiedniej odległości między uczestnikami. Należy pouczyć wiernych, by nie całowali Krzyża.
    4. Jeśli celebracja jest transmitowana, to z myślą o osobach łączących się z domów, celebrans na zakończenie adoracji powinien podnieść Krzyż i tak go trzymać przez pewien czas w milczeniu, aby wierni mogli oddać duchowo cześć Krzyżowi.
    5. Należy pozostawić krzyż i świece w prezbiterium, aby wierni mogli adorować krzyż z właściwej odległości. W okresie epidemii zakazuje się adoracji przez ucałowanie i dotykanie.
    6. W tym dniu również zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej wierni mogą złożyć tradycyjne ofiary na Grób w Jerozolimie.
  7. Należy pamiętać, że w Wielki Piątek Komunię św. mogą przyjąć tylko ci, którzy uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej, lub chorzy w domach (nie wolno rozdawać jej nawet przy okazji nabożeństwa drogi krzyżowej). Ponieważ w tym roku przypada wtedy pierwszy piątek miesiąca, warto przypomnieć, że osoby odprawiające praktykę dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, które nie będą mogły uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej i przyjąć Komunii św. wynagradzającej, nie przerywają jej w ten sposób i będą mogły ją kontynuować w kolejnym miesiącu. Ponadto należy pamiętać, iż w Wielką Sobotę Komunię św. zanosi się tylko umierającym jako wiatyk.
  8. Aby umożliwić jak największej liczbie wiernych adorację Chrystusa Eucharystycznego w Ciemnicy i Grobie Pańskim powinno się w miarę możliwości wydłużyć czas, w którym świątynia pozostaje otwarta dla wiernych.
  9. W Wielką Sobotę tradycyjne błogosławieństwo pokarmów zaleca się urządzać na placu przykościelnym, lub w innym stosownym miejscu na zewnątrz. Poświęcenie powinno się odbyć z zachowaniem zasad sanitarnych (poszczególni wierni w odległości 1,5 m od siebie, maseczki). Należy przy tym zadbać o zachowanie właściwej powagi tego obrzędu i atmosferę modlitwy oraz zachęcić do nawiedzenia Grobu Pańskiego.
  10. Mając na uwadze, że tradycyjne błogosławieństwo pokarmów prawdopodobnie zgromadzi wiele osób, które w okresie pandemii rozluźniły więź ze wspólnotą parafialną (zwłaszcza rodziny z dziećmi), warto wykorzystać ten moment do wygłoszenia krótkiej egzorty mającej wymiar ewangelizacyjny i zachęcającej do odnowienia wiary i praktyk religijnych.
  11. Obrzędy Wigilii Paschalnej, według roztropnej decyzji duszpasterzy i z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych, można celebrować w formie uroczystej. To samo zalecenie dotyczy również porannej procesji rezurekcyjnej, która dopuszczalna jest jedynie na terenie kościelnym.
  12. Należy umożliwić wiernym pozostającym na zewnątrz świątyni uczestnictwo w liturgii przez odpowiednie przygotowanie obejścia i stosowne nagłośnienie.
  13. Pozostają w mocy wszystkie pozostałe, dotychczas obowiązujące, zalecenia odnoszące się do sprawowania sakramentów świętych i posługi duszpasterskiej w okresie zaostrzonej epidemii.